Живописно се открива Назарет от гребена на Галилейските планини, заобикалящи го от всички страни; скалисти височини скриват отвсякъде това място на Божието въплъщение. Пътникът, изкачил се по стръмна пътека на върха на планината, до последната минута не подозира за близостта на това свято място. Но още една крачка - и пред него се открива благословеният Назарет, смирено прилепил се към склона на планината, спускащ се към оврага. Тъкмо тук, невидимо за очите на света и открито само пред небето, светото Семейство след завръщането си от Египет прекарвало дните си в дълбока неизвестност, докато Спасителят навърши 30-годишна възраст.
Тихо потекъл животът на светото Семейство след завръщането в Египет и заселването в Назарет. Праведният Иосиф продължил да се занимава с дърводелство; и Господ, Който Сам бил живият хляб, слязъл от небето, даващ живот и храна на всяка твар, се хранел заедно с Божествената Си Майка от труда на ръцете на бедния дърводелец. Но затова пък и Синът Божий, Господарят на господарите и Царят на царете, още от най-ранно детство се покорявал на този беден дърводелец до такава степен, че дори споделял труда му, и при това - с такова смирение и старание, че хората го наричали не само “сина на дърводелеца”, но и просто “дърводелеца”[1]. И с каква ревностна преданост, с каква пламенна любов били одушевени всички действия на праведния обручник по отношение на Господ и на Пречистата Му Майка! Иосиф бил такъв грижовен настойник на Иисус, че и Самата Пресвета Дева наричала стареца “баща” на Нейния Божествен Син.
Животът на Преблагословената Дева преминавал в същите занимания и при същото смирение и благочестие, както и преди. Съществува предание, че Тя учела на четмо и писмо деца и от двата пола[2]. В ръкоделията била неуморна, както и преди, и през свободните от молитви и богомислие часове усърдно се занимавала с тях, изработвайки дрехи за Себе Си и за Сина Си. Личността Й безспорно имала голямо значение в живота и развитието на Иисус Христос. Тя била чуден образец на религиозна чистота и майчина нежност, и главните Й черти - смирение и дълбока покорност - се изобразили в личността на Христос.
Най-сладкото утешение за Нея, без съмнение, е било да вижда постепенно разкриващото се Божествено величие на Нейния Син. Евангелистът недвусмислено казва, че в тишината на домашния живот, пред очите на Благодатната Си Майка и сред непрестанните грижи на мнимия Си баща Божественият Младенец растеше и крепнеше духом, като се изпълняваше с мъдрост[3] . Разбира се, поради най-тясното и неразделно съединение в Него на Божественото и човешкото естество, Той нямал нужда нито от пазене, нито от наставления; но поради предълбокото Си смирение и слизането Си до човешките мерки, ги приемал с преголяма любов и ценял всички грижи за Неговото спокойствие, с които любовта на пренежната Му Майка непрестанно Го обграждала, стараейки се на всяка крачка да изпреварва желанията Му. С кротка покорност на Син Той внимателно слушал напомнянията Й и следвал съветите Й, като думи на най-добър приятел, предан Му с цялото Си сърце. В дълбините на Иисусовото Божество превисоките съвършенства на премъдростта, светостта и благостта пребивавали, разбира се, еднакви, без увеличаване и намаляване; но в човешкото Му естество те се проявявали постепенно: Иисус преуспяваше в мъдрост и възраст и в любов пред Бога и човеците. Пресветата Му Майка цялата била потопена в благоговейно внимание към това, което виждала в благодатния Си Син и което чувала от Него и за Него.
Простотата на начина на живот в Назарет на светото Семейство и степента на смирението му били толкова големи, че Натанаил, който живеел в съседната Кана Галилейска, на разстояние един час път от Назарет, дори и не бил чувал за Иисус; и едва от Филип узнал, че в лицето на Иисус, сина на Иосиф от Назарет, той намерил Този, за Когото бил писал Моисей в закона и били говорили пророците. От това може да се съди, колко скромни са били и животът на Пресветата Дева и Божествения Й Син, и самото жилище на светия обручник[4].
Макар домът на праведния Иосиф постоянно да бил освещаван от присъствието в него на Този, Който е по-голям от самия храм, независимо от това Преблагословената Дева Мария, поради дълбокото Си чувство на благочестие, стриктно изпълнявала Божия закон. Сред заповедите на този закон имало една, която повелявала на всеки израилтянин да ходи три пъти в годината - на празниците Пасха, Петдесетница и Шатри - в Иерусалимския храм, за да се поклони и да принесе жертви на Господа. Наистина - както свидетелства древно еврейско предание - жените можели да отидат в Иерусалим, а можели и да си останат вкъщи, и споменатата заповед се отнасяла с пълна сила само за мъжете; и при това тогава Пресветата Дева можела да се опасява от гонения срещу Нейния Божествен Отрок от страна на Архелай, достоен наследник на пороците на баща си; но когато ставало въпрос за вярата, мисълта за удобство и страхът от опасността не можели да Я спрат. Желаейки да покаже пример, с каква точност са длъжни вярващите да изпълняват Божия закон и с какво усърдие са длъжни родителите да се грижат за децата си, полагайки в основите на възпитанието им благочестието, през годините на Христовото детство Тя ежегодно ходела в Иерусалим заедно с Нейния годеник на празника Пасха и вземала Иисус със Себе Си.
Едно от тези пътувания на Божията Майка било ознаменувано с особено събитие. По това време Иисус Христос бил на дванадесет години; а израилтяните имали обичай малко по малко да приучват момчетата на тази възраст към изпълнение на заповедите на Божия закон. Този път, след края на празника Пасха, Божественият Отрок останал в Иерусалим, като скрил намерението Си от Майка Си и от Иосиф; в противен случай любовта им не би им позволила да се разделят с Него. Като тръгнали от Иерусалим сред тълпа от скромни богомолци, състояща се, разбира се, от жители от Назарет и околните места, Пречистата Дева и Иосиф били уверени, че прескъпият им Син върви с някого от познатите или роднините, и затова, без да се тревожат, продължили пътя си до първата почивка, която направили в село Махмас. Но тук, като обиколили всички групички от почиващи богомолци и като не видели сред тях Иисус, те със сърдечна тъга започнали да се безпокоят за Него и угрижено да Го търсят навсякъде, и като не Го намерили, веднага се върнали обратно в Иерусалим. Можем да си представим скръбното състояние на сърцето на Пречистата Дева при неизвестността, къде е бил Отрокът Иисус. Не е ли изобразил точно тази скръб премъдрият Соломон в “Песен на песните”, когато е описвал мъчителните стенания на чистата гълъбица: “Търсих Този, Когото душата ми възлюби, търсих Го, но не Го намерих; виках Го, но не ми се обаждаше! Затова ще стана и ще обходя града и пазарите и площадите; и ще потърся Този, Когото душата ми възлюби!”? Уморена от непрекъснатото и напрегнато движение и обезсилена от печал и страх, Тя, съпроводена от Иосиф, побързала към храма може би за да излее тъгата Си пред Бога. И какво се появило пред очите им? Заобиколен от мастити старци и именити учители на народа, младият Иисус седял сред тях и ги слушал със смирението на момче и им задавал въпроси със силата на Господ. Мъдростта Му предизвиквала удивление и ужас дори и у най-старшите учители. Умилителни са думите на нежен майчин упрек, пълен със сърдечна загрижена любов, с които Пресветата Дева се обърнала към Иисус: Чедо, защо ни направи тъй? Ето, баща Ти и аз твърде много се измъчихме да Те търсим! Като изслушал думите на Майка Си, Иисус Христос Й отговорил: Защо сте Ме търсили? Не знаехте ли, че Аз трябва да съм в онова, що принадлежи на Отца Ми? Ето първите думи, чувани чрез Евангелието, от момчешките пресладки уста на Спасителя! Думи, преизпълнени с назидание и утешение: чрез тях Иисус Христос, като Син, отговорил с любов на Майка Си, и като Господ и Спасител, Я наставил, сякаш казал така: “Напразно сте Ме търсили между спътници, роднини и познати. Аз трябва да бъда в храма, който е дом на Небесния Ми Отец, и да се занимавам с делото на спасението на хората, за което съм изпратен от Отца!”.
Събитието в храма било съвсем естествен израз на специалното отношение на Иисус Христос към Бог-Отец, което Той изразил в последните Си думи и което по никакъв начин не изключвало, както показват последствията, покорността Му към Иосиф и Мария. Евангелистът казва, че след този случай светото Семейство се завърнало у дома и Божественият Отрок тръгна с тях и дойде в Назарет; и им се покоряваше. А Майка Му спазваше всички тия думи в сърцето си. Последната бележка ясно потвърждава, че Пресветата Дева Мария изобщо не е счела споменатата постъпка на Сина Си за непослушание, а предугаждала висшия смисъл, скрит в думите и действията на Този, Чието раждане и детство били заобиколени от редица велики чудеса. При все това, каква тежка жертва ще е било за Майката да вижда как малко по малко Синът Й се отдалечава от Нея и поема пътя на Своето служение. Можем да си представим каква поредица от отричания е преминала Мария, какви вътрешни мъки е изпитала, докато чувството Й на Майка се е примирило с мисълта, че ако Иисус Й принадлежал като син, то Той принадлежи и на света като Спасител.
От времето на завръщането на Пресветата Дева и Сина Й от Иерусалим в Назарет Евангелското повествование и преданието премълчават подробностите от по-нататъшното им пребиваване тук. Известно е само, че няколко години след това събитие годеникът на Пресветата Дева - Иосиф, отишъл в другия свят, при предците си, с желаната вест, че очакваният Месия е дошъл на земята. Преданието казва, че той починал на 110-годишна възраст. През ХII век показали гроба му на Даниил Поклонник зад пещерата на Благовещението, където го погребал Сам Иисус. Не е известно кога тялото му е било пренесено в Гетсиманската пещера, където вече почивали родителите на Пресвета Богородица (при влизане в пещерата посочват мястото на Иосифовия покой в една ниша вляво).
След кончината на Иосиф Пресветата Дева трябвало да се труди здраво, за да издържа Себе Си и Сина Си. Колко неуморима била Тя в работата Си, се вижда от това, че сред другите занимания успяла да изтъче за Иисус забележителен по изработката си червен платнен хитон, без шевове, който впоследствие бил постоянната Му дреха до самата Му смърт[5]. Като се лишила от Своя покровител и защитник в лицето на Иосиф, Божията Майка изцяло се предала на покровителството на Небесния Отец и започнала по-пламенно да очаква откриването на царството на Нейния Син. Това време най-после настъпило: когато бил на около тридесет години, Господ Иисус Христос бил кръстен от Иоан в река Иордан и след това прекарал 40 дни в пост и молитва в Иорданската пустиня.
След четиридесетдневния пост в Иорданската пустиня и след победата над изкушавалия Го дявол Христос се върнал при Божествената Си Майка “в духовна сила”, съпроводен от учениците Си и от множество хора, които вървели след Него от Иордан. Поканен на сватбено тържество в съседната Кана Галилейска, Той отишъл там с Пресвета Дева Мария и с учениците Си[6]. Тази сватба, удостоена с присъствието на Господ и на Пресветата Му Майка, явно била в небогато семейство. Оскъдността на средствата се проявила внезапно в недостиг на вино, и огорчила домакините. Човеколюбивата Божия Майка, състрадателна към всички скърбящи, не оставила това обстоятелство без внимание и съчувствайки на новобрачните за ситуацията, в която изпаднали, се обърнала към божествения Си Син с топло ходатайство за тях: Вино нямат - казала Тя, извършвайки първия Си опит за ходатайство пред Небесния Спасител за огорчените земни чеда. С тези немного думи Тя сякаш Му казала: “Те скърбят в ден на радост, но Ти, всесилни Човеколюбче, им помогни, отстрани от тях скръбта и им дай утешение!”. Без да нарушава дължимата покорност към Майка Си, с отговора Си Иисус Христос Й дал да разбере, че в делото на пратеничеството Му в света Го управлява само Небесният Отец, Чиято воля Той е дошъл да изпълни, и че проявите на Божественото Му достойнство имат друга, по-висша цел от облекчаването, макар и свръхестествено, на веществените нужди на хората. И затова, като Я нарекъл “ Жено”, Й отговорил: Какво имаш Ти с Мене, Жено? Още не е дошъл часът Ми. “Това били думи - казва свети Иоан Златоуст - не на изобличение на Майката, а на домостроителство, с които Той Я наставлявал и се грижел за това - чудесата да бъдат извършвани с подобаващо достойнство”. Блажени Августин открива в думите на Господ следната мисъл: “Той желаел да ни вразуми, че по Божество, чието величие имал намерение да покаже с превръщането на водата във вино, Той нямал майка”. При това може да се мисли и че Господ употребил думата Жено в смисъла, който ѝ е даден в книгата Битие, или по-точно - в рая, тоест Жената, посветена на Бога. Божията Майка несъмнено е знаела това място от Свещеното Писание, виждала е в лицето на Сина Си Семето на Жената и затова, както винаги, така и в тези минути, била така несъмнено уверена в милосърдието Му, че без ни най-малко да отпада в надеждата за изпълнението на Своето ходатайство, казала на прислужващите: Каквото ви каже, сторете. Там имало шест големи каменни делви, всяка от които събирала по две-три ведра вода, тъй като иудеите обичали да се мият. Христос наредил на слугите да напълнят делвите и после, като налеят от тях вода, да занесат на управителя на сватбеното тържество. По всемогъщата воля на Твореца на всичко водата се превърнала в най-добро вино и по този начин недостатъкът на угощението и скръбта на домакините били напълно отстранени, за радост на всеблагата Застъпница, а на учениците било дадено доказателство за небесното пратеничество на Учителя им. Твърдата вяра на Божията Майка във всемогъществото на Нейния Син произхождала, без съмнение, както от представите Й за въплътения Изкупител, които Тя си била съставила от пророческите предания, така и от наблюденията Й върху необикновените събития, предшествали и придружавали Неговото раждане.
След като постоял известно време в Кана, Христос заедно с Майка Си, братята Си и учениците Си тръгнал към Капернаум. Свети Иоан Златоуст казва, че целта на това пътуване било желанието на Божествения Син да настани тук Пречистата Си Майка за цялото последващо време на странстването Си. Както избрал Витлеем за родно място и Назарет - за място на Своето възпитание, така избрал Капернаум за място на Свое постоянно убежище. Вследствие на това в Евангелието този град е наречен Негов град (Мат. 9:1)[7]. Предполага се, че Божията Майка не е имала собствено жилище в Капернаум. Предполага се също, че любовта Й и вярата Й към Божествения Й Син Я подтиквали да бъде винаги колкото се може по-близо до Него в непрекъснатите Му странствания по градове, села и пустини и че именно след Нея е вървял ликът на ученичките. Веднъж апостолите се изумили от това, че Иисус Христос беседвал с жена; оттук става ясно, че Господ не е имал такова общуване с жени; но когато Майката на Господ Го придружавала, те вървели след Нея и при нужда служели на общия Владика и на учениците Му с имуществото си.
В Капернаум Спасителят за първи път започва публичното благовестие за Божието царство. Господ Иисус Христос извършил много чудеса пред очите на неблагодарните Си съграждани от Капернаум като доказателство за Божественото Си пратеничество. Но тези хора, които с неверието и слепотата на вкаменените си сърца изчерпали Неговото милосърдие, навлекли върху родния си град страшното наказание на Неговия праведен съд и Го накарали да произнесе следните думи: И ти, Капернауме, който до небе си се въздигнал, до ада ще се провалиш; защото, ако в Содом бяха се извършили чудесата, които станаха в тебе, той щеше и до днешен ден да остане; но казвам ви, че на земята Содомска ще бъде по-леко в съдния ден, отколкото на тебе (Мат. 11:23, 24). Вследствие на това, какво станал после гордият Капернаум! В дните на Блажени Иероним той още бил наричан град, а от ХIII век говорят за него като за нищожно селце, в което имало до седем рибарски колиби. В днешно време нито една пътечка не води към него. Самото място, на което той се е намирал, се определя нееднакво от учените; такова е запустението на невярващия град. Правдоподобно мнение определя местоположението му на половин час път от селцето Табге, на нос Тангум. Крайбрежните хълмове, вместо с лозя, са покрити с гъст и висок храсталак от репеи, през които човек може да си проправи път само с големи усилия. Зад тази бодлива гора, в края на ниския нос се виждат само купчини черни камъни.
Минала първата пасха от общественото служение на Господ Иисус Христос и Той, като се върнал в Галилея, дошъл в Назарет. Като влязъл по навик един съботен ден в синагогата, Той предложил тук поучение, с което накарал всички да се удивляват на благодатните думи, излизащи от устата Му. Но когато поискали от Него чудеса, подобни на тези, които бил извършил в Капернаум, Той казал на онези, които се съблазнявали от незнатния Му произход, че никой пророк не е приет в отечеството си (Лук. 4:24); и изведнъж всички, които били в синагогата, се изпълнили с ярост; станали от местата си, изкарали Го вън от града и го завели навръх рътлината, на която бил разположен градът им, за да Го блъснат надолу. Но Той преминал посред тях (може би невидимо) и си отишъл. Предание разказва, че по това време в Назарет била и Пресвета Богородица и още при първата вест за случилото се в синагогата побързала към мястото на произшествието. Но като видяла яростта на тълпата на издатината на скалата, към която влачели Иисус, се вцепенила от ужас.
Болезнено въздейства споменът за това събитие, когато християнин погледне към тази планина. Тя се намира на юг от Назарет и към нея, почти до самия ѝ връх, води път по пресъхнало (в по-голямата си част) корито на ручей. За да се изкачи човек на върха ѝ, на мястото, откъдето заплашвали да блъснат Господа, трябва в края на ручея да се отбие от равния път на долината и по не много стръмно нанагорнище да се приближи до гребена ѝ. Тук тя се спуска като отвесна канара над тридесет метра надолу до неширока площадка или тераса, от която започва нова пропаст с дълбочина над сто метра и достига там с отвесното си подножие до Ездрелонската долина. На споменатата скална издатина, с благочестието на древни християни, е била съградена неголяма църква, лежаща сега в развалини. Тя се наричала “Църква на изплашената Майка”. Сега вместо нея тук е направен католически жертвеник, изсечен в подножието на горната отвесна скала. Дивите разраснали се храсти алое правят достъпа до него почти невъзможен и благочестието на стичащите се тук богомолци се ограничава само с това, че изрязват кръстчета върху бодливите стъбла на това растение, поради което тези храсти от горе до долу са покрити с кръстчета. Като несъмнено доказателство за това, че споменатото евангелско събитие е станало именно тук, а не на друго място, служат и двете намиращи се на самата скала щерни. Личи си, че в древността, когато църквата не е била още в развалини, тук са се стичали множество поклонници. Освен това в Назарет, почти в самия край на града, се намира една много древна сграда, чийто под е под земната повърхност. Тази сграда с древни сводове няма прозорци, вътре е много просторна и както се вижда, зад нея е имало кладенец и специални пристройки. Това е същата синагога, в която било замислено страшното дело на хвърлянето на Господа от скалата.
След втората пасха Господ, като видял нарастващото раздразнение на фарисеите, се отдалечил от Иерусалим в посока към Галилейско море и там, като избрал измежду учениците Си дванадесет апостоли, се върнал в Капернаум, където извършил множество чудесни изцеления. Но упорството и неверието на враговете Му били толкова големи, че и най-удивителни чудеса не оказвали върху него никакво въздействие. Желаейки да намалят влиянието на Господ върху народните маси, книжниците и фарисеите твърдели, че чудесата на Иисус Христос, невъзможни за обикновен човек, произхождат от силата на действащия в Него веелзевул, бесовския княз. Като чул тези думи и като прозрял какво вредно влияние могат да имат те върху народа, Христос пламнал от негодувание срещу клеветниците и нарекъл тази заблуда тежък грях против Светия Дух, тоест против божествеността на Самия Него, на Господа - Спасител, - грях, който няма да бъде простен нито тук, нито в бъдещия век. После, когато започнали да искат от Него личба от небето, Господ ги нарекъл лукав и прелюбодеен род, тоест неблагодарни и отстъпили от Бога хора, тъй като те упорито не вярват на Неговото учение след толкова чудеса; Той им дал да разберат до какво ужасно състояние ще стигнат от тяхното неверие. В този момент една жена от присъстващите, слушайки Го с отворено сърце, неволно извисила глас и възкликнала с благоговеен възторг: Блажена е утробата, която Те е носила, и гърдите, от които си сукал! (Лук. 11:27)[8]. С това тя искала да каже колко е благословена Майката на Такъв Син. Така започнало да се изпълнява пророчеството на Божията Майка, че ще Я облажават всички родове. Господ благоволил да отбележи, че има по-важно блаженство, по-високо благословение: блаженство - в слушането на Божието слово, благословение - за изпълняването му: Блажени са и тия, които слушат словото Божие и го пазят. По пътя на послушанието човек може да се уподоби на Самата Пречиста Негова Майка.
Враждебните отношения на завистливите фарисеи към Господ Иисус и злите им клевети по Негов адрес станали известни на Майка Му и на братята Му (децата на Иосиф обручник от първия брак) и те намислили да Го отведат у дома и така да Го предпазят от опасността. Пречистата Му Майка, Която знаела тайната на явяването на Нейния Син, тръгнала единствено поради влечението на майчината Си любов към Него, още повече, че от известно време Тя вече била разделена с Него; а братята тръгнали, за да Го приберат у дома. Като дошли на мястото, където се намирал Господ Иисус, и нямайки възможност да се приближат до Него поради огромната тълпа, те поръчали да Му кажат, че Майка Му, братята и сестрите Му са дошли и Го чакат вън пред къщата. Разбира се, на злобните врагове на Христа, които се мъчели да разпространят сред народа недоверие към небесния Му произход, им било приятно да чуят посочванията на земните връзки на Неговото родство, когато някой казал: “Майка Ти, братята Ти и сестрите Ти са вън пред къщата. Търсят Те!”. Но Господ, желаейки да внуши на народа, че бидейки Син на Мария по плът, Той в същото време е Син Божий, Който е дошъл в света за спасението на грешниците, и бидейки длъжен да се покорява на Майка Си, в същото време има несравнимо по-висши задължения - да проповядва Евангелието, да върши волята на изпратилия Го Небесен Отец, отговорил: Коя е Майка Ми и кои са братята Ми? И като обгърнал с поглед седящите около Него, рекъл: Ето Моята майка и Моите братя; защото, който изпълни волята на Моя Отец Небесен, той Ми е брат, и сестра, и майка! (Мат. 12:49, 50). “Те (тоест Христовите роднини) - казва свети Иоан Златоуст - би трябвало да влязат и да слушат заедно с народа или пък да изчакат края на проповедта и чак след това да се приближат до Господа... Ако са искали да говорят за истинността на учението, то би трябвало, за обща полза, да кажат това на всеослушание; а ако са искали да говорят за нещо друго, отнасящо се лично до тях, не е било нужно да настояват така”. Давайки на хората възможност да виждат в Негово лице Пратеник на Небесния Отец, ценящ най-високо от всичко делото на спасението на хората и отстраняващ всичко, което би могло дори и малко да попречи в него, Господ поставя изпълняването на Божията воля по-високо от телесното родство. Обяснявайки думите на Господ, свети Амвросий отбелязва, че в тях “няма нищо оскърбително за роднините Му, а се съдържа мисълта, че религиозната връзка между душите превъзхожда телесното родство”.
Малко преди четвъртата пасха Господ отишъл в Иудея. На тази пасха, както се вижда от последвалите събития, в Иерусалим била и Пресветата Дева. За да изобразим скръбното състояние на Пречистата Майка през последните дни от земния живот на Божествения Й Син, е необходимо да проследим страшните събития от Велики Петък.
Омразата на иудеите към Господ достигнала връхната си точка и в изпълнение на предвечния Божий съвет за спасението на хората наближило времето на осъждането на Най-светия Праведник на кръстна смърт. Заедно със страданията на Божествения Син започнали страданията и на Неговата Майка. Неизразимо тежко било за чистото Й сърце да гледа усилията на порочните и лъжливи врагове да изопачават истината на безгрешния Праведник. Тя болезнено страдала при вида на възлюбения Си Син, обкръжен от безчестие и скърби; но заедно с това, бидейки винаги най-близка свидетелка на Неговите добродетели, Тя, без съмнение, желаела да се уподоби на Него в твърдото понасяне на тези скърби. В основата на дълбоката Й горест лежала жестока сърдечна борба: от една страна, поради любовта Си към Божествения Й Син, Тя не би искала да гледа страданията Му; а, от друга - покорността Й към Божията воля за спасението на Хората Я подтиквала да приеме всичко, което е предопределено на предвечния Божий съвет за изкуплението на грешния свят. Споделяйки със Сина Си милосърдието към човешкия род, Тя Самата желаела смъртно болният свят да получи небесно лекарство. Но поради майчината Й любов към Сина Й, на Когото това лечение Му струвало толкова скъпо, Тя не можела без ужас дори и да помисли за начина на изцеление. И пронизваното от тази борба сърце намирало само една опора - в непоколебимата вяра в Бога и в надеждата на Него. По този начин Пречистата Майка мислено е могла да следва Своя Син по страшния път на страданията Му, споделяйки вътрешните вълнения и скръбните чувства, обзели душата Му. Разбира се, ужасните събития от първата нощ след арестуването на Господ от враговете, когато той бил доведен от Гетсиманската градина на разпит пред първосвещениците и старейшините[9] били дълбоко и силно почувствани от Божията Майка в молитвено уединение. Удало Й се да види Божествения Страдалец не по-рано от мига, в който Пилат Го представил пред народа окървавен, обезобразен, покрит с рани и облечен с дреха на поругание, с трънен венец на главата и с тръстикова пръчка в ръката, Той бил изведен пред народа с думите: Ето Човека![10] . Как ли се е увеличила скръбта на нежното сърце на Майката от чутите от Нея лъжесвидетелства, които злочестили славата на Сина Й, от яростния вопъл на тълпата, отдала предпочитание на разбойника пред чистия и невинен Агнец и пожелала да дари живот на убиеца и да убие Началника на живота! Изтерзана от скръб, Тя стояла близо до дома на Пилат и със сърдечен трепет изчаквала края на този страшен съд[11]. Намирайки се тук, Тя могла да чуе гласа на глашатая, обявил произнесената от Пилат присъда, и да види повдигането на тежкия кръст, който Спасителят трябвало да носи до мястото на екзекуцията. Кръстният път започнал. Като минал стотина крачки, на завоя на улицата, изкачваща се към хълма, Спасителят изнемогнал и паднал под тежестта на кръста[12]. Преданието допълва, че в началото на кръстното шествие на Христос Пресветата Дева се обърнала към Пилат с молба да пощади Сина Й. Но като получила отказ, побързала да догони печалното шествие по най-прекия път и като минала по тясната уличка зад Пилатовия дворец, срещнала на това място Божествения Кръстоносец и с примряло сърце видяла Неговото изтощение[13]. Недалеч от това място пътят завива надясно и става още по-стръмен. Тук Спасителят отново изнемогнал. Но срещнат от Симон Киринеец, го удостоил да сподели с Него тежкия товар, поставен върху Него от човечеството. Тук Той се обърнал към плачещите иерусалимски жени и ги предупредил за горчивата участ, която ги очаква. По-нататък, след стотина крачки, където пътят върви нагоре, излязла от дома си света Вероника и освежила страдалческия лик на Спасителя, като избърсала с кърпа кръвта и потта от Него[14]. От това място шествието се насочило към “Съдни порти”, на които се окачвали присъдите на осъдените и с които свършвал от тази страна Иерусалим[15]. По-нататък започвала Долината на мъртвите или Лобно място, Голгота. Като стигнала до Голгота и като видяла всички приготовления за жестоката и същевременно позорна смърт на Сина Си, като чула ударите от чука, който приковал ръцете и нозете Му към кръста, като видяла как Го издигат на кръста и като си представила живо огромните Му страдания, Божията Майка без съмнение би паднала в несвяст под бремето на угнетяващата Я скръб, ако Божията благодат не бе Я подкрепила. Тя се приближила до разпнатия Си Син и с неизказана болка на душата съзерцавала страданията Му[16]. Докато всички ученици Го изоставили и избягали, не виждаме Майката на Господ нито да се страхува, нито да бяга, а Я виждаме да стои при кръста Иисусов; Тя се оказва над всеобщия страх, над лично заплашващата Я опасност, над апостолското мъжество. Така, Божията Майка не се виждала по време на Христовата слава, нито на Тавор, нито при виковете: “Осанна!”; а сега, когато около Него не се намерил нито един от множеството Му ученици и апостоли, освен Иоан, когато и чуждите, дошли на Голготското зрелище, не могли да понесат хладнокръвно печалната гледка и се връщали у дома си, “удряйки се в гърдите”, Тя, пред очите на всички, безстрашно стояла в подножието на кръста... С какво можем да си обясним това високо мъжество и крепкост на духа? С нищо друго, освен с дълбоката Й преданост към Божиите съдби, с вярата Й в Божествената сила на Нейния Син, известна на Нея повече от всички от явните и тайни чудеса на целия Му земен живот, с това, че познавала Христовите тайни, които Тя постигнала преди всички и най-съвършено от всички спазвала в сърцето Си. Вярата, надеждата, превъзхождаща всяка друга надежда, любовта, не само естествена, но и извисена чрез вярата в духовна и Божествена, хранели в Нея вътрешна животворна светлина, която и мракът, и смъртта, и Голготските ужаси не обзели. Не малко значение имало и това, че Божията Майка виждала доброволното страдание на Сина Си. Преди това Той, без да се крие и нееднократно бил говорил за него; това можело до известна степен да намалява горчивината на страданията Й. Светата Църква неведнъж влага в устата на Божията Майка следното съзнание: “Доброволно, Сине Мой и Творецо, търпиш на дървото ужасна смърт. Защото, искайки да спасиш Твоето създание, прие смърт” (Плач на Пресвета Богородица, песен 1 и 9). Без никакво съмнение, и Сам Господ, като видял жестоката скръб на Майка Си, невидимо Й дал сила да понася страданията и тайно говорел на сърцето Й думи на вяра и надежда[17].
Евангелистът не говори Божията Майка да е ридаела подобно на иерусалимските жени. Нейните ридания биха смутили последните минути на нежно обичаната Личност. А и самата Й горест била по-високо от сълзите; който може да плаче, той още не е проникнат от силата на цялата скръб, която човешкото сърце понякога изпитва. Но мечът, предсказан от Симеон в миговете на радостта Й, сега пронизал цялата Й душа. Спасителят видял от кръста каква скръб пронизала сърцето на Майка Му и погледът към Нея бил за Него ново мъчение. Преминавайки постоянно от едно място на друго, за да проповядва, Той не можел да изпълнява домашните Си задължения на син, но въпреки това не преставал да бъде надежда и утешение на Майка Си дори в земно отношение. Сега Пресвета Мария оставала сама на този свят, оставала Майка вече не на Иисус, обичан и уважаван от всички, от Когото се страхувал дори синедрионът и Който бил обект на надеждите на целия Израил - а на Иисус, Който бил изоставен от всички, поруган, разпнат заедно със злодеи. Трябвало да Й даде някакво утешение, но да Й го даде по такъв начин, че то, служейки Й като отрада за цял живот, да не я подложи на насмешки и оскърбления от страна на враговете, мнозина от които, намирайки се още при кръста, разбира се, биха си позволили дързост, ако биха разбрали, че сред тях се намира Майката на Иисус. И Господ не употребил това име, а като обърнал към Нея взор, изпълнен с любов, и нежна грижовност, Й казал, посочвайки към любимия Си ученик Иоан: Жено, ето син Ти! С тези думи Той сякаш казал: “Аз умирам, но вместо Себе Си Ти оставям Моя възлюбен ученик и Те поверявам на неговата грижа, а него - на Твоята любов”.
Ето Майка ти - продължил Той, обръщайки се към Иоан и премествайки погледа Си към Пречистата Си Майка - поглед, който вече бил последният прощален поздрав към Нея от Предвечния Й Син. “Ето Майка ти, възлюбени Мой ученико! - сякаш казал Той. - отнасяй се към Нея със синовно, благоговейно уважение, като към Моя Майка! Благоугаждай Й с услуги и грижовност в житейските Й нужди! Свято изпълнявай волята Й във всичко! Бъди послушен към наставленията Й! Обръщай се към Нея в скърбите и горестите си! Прибягвай към Нея в изкушения и ще намериш помощ! Притичвай при Нейните молитви при гонения и ще получиш утешение, защита и безопасност във всички обстоятелства на живота си! Бъдете взаимно съединени със свята любов!”.
Ученикът съвсем точно изпълнил волята на умиращия Си Учител и Приятел...
Кой може да измери дълбочината на скръбта на Пресветата Богородица, застанала пред кръста, към който било приковано тялото на възлюбения Й Син? Потапяйки се в тази бездна от скръбни чувства, обзели пречистата душа на Божията Майка на Голгота, светата Църква ги изобразява в следните трогателни песни:
“Виждам Те сега, възлюбено и любимо Мое Чедо, да висиш на кръст и сърцето Ми се къса от мъка”.
“Сега бях лишена от Моята надежда, радост и веселие - от Моя Син и Господ. Горко Ми! Страдам със сърцето Си”.
“Горко Ми, Чедо! Като избегнах болките при раждането Ти, сега болезнено се измъчвам”.
“С великото Ти и чудно раждане, Сине Мой, бях възвеличена над всички майки. Но горко Ми! Сега, като Те гледам на дървото, огън изгаря утробата Ми”.
“Ето, сладката Ми светлина, надеждата и добрият Ми живот - Моят Бог, угасна на кръста”.
“Меч прониза сърцето Ми, о, Сине, като не понесох да Те гледам как висиш на дървото”.
“Имах Те за едничка надежда, живот и светлина на очите на Твоята рабиня, Владико, Сине и Боже Мой. А сега бях лишена от Теб, сладко и любимо Мое Чедо”.
“Няма ли да кажеш дума на рабинята Си, Слове Божий? Няма ли да утешиш родилата Те, Владико?”
“Безгрешни Сине! Колко несправедливо си прикован към кръста като злодей”.
“Горко Ми, Пресладки Сине, душата Ме боли, като Те гледам прикован към кръст посред двама злодеи, след злодейски съд”.
“Сладко Мое Чедо! Къде залезе светлоносната Ти красота? ... Горко Ми! Къде се скри красотата Ти, Пресладки, къде е благолепието, къде е благодатта, сияеща от Твоя образ, прескъпи Мой Сине?”.
Когато тайните ученици на Иисус Христос Иосиф Ариматейски и Никодим, желаейки да спасят от поругание поне останките на своя Наставник, измолили от Пилат разрешение да ги вземат, след снемането на пречистото Иисусово тяло от кръста, “непозналата мъж Майка”, - по думите на църковните песни, - като Го прие с плач, сложи Го на коленете Си, умолявайки Го със сълзи и целувайки Го, ридаейки горчиво и възкликвайки”:
“Страдания, скърби и въздишки Ме сполетяха, като Те гледам, възлюбено Мое Чедо, гол, самотен и помазан с благоухания покойник”.
“Мъртъв Те гледам, Човеколюбче, Който възкресяваше мъртвите. Утробата Ми жестоко пострада. Бих искала да умра с Теб, защото не мога да Те гледам бездиханен мъртвец”.
“Вземи Ме сега със Себе Си, Сине и Боже Мой, да сляза, Владико, и аз с Теб в ада; не Ме оставяй сама, защото, като не Те виждам, вече не ще мога да живея”...
В подобни мигове, ако някога би могло да има подобни на тях, кой не ще пожелае смъртта? Господ виждал това, но виждал и че ако Я вземе сега със Себе Си, това би означавало да остави целия свят, и особено учениците Си, които и без това сега били скръбни и нещастни, кръгли сираци.
“Удивлявам се, като Те виждам, преблаги Боже и прещедри Господи, без слава, без дихание и без образ; и плача, държейки Те, защото не се надявам, горко Ми, да Те видя, Сине и Боже Мой!”.
“Мисля, Владико, как Аз, Твоята рабиня, не ще чуя сладкия Ти глас, нито ще видя красотата на лицето Ти, както преди; защото се скри, Сине Мой, от очите Ми”...
А при пренасянето на пречистото тяло на Господа, при полагането Му в гроба и погребението светата Църква изобразява скръбта на Пресвета Богородица в следните песнопения:
“Горко Ми! Какво виждам? Къде отиваш сега, Сине Мой, а Мен оставяш сама?”.
“Ридайте и плачете горчиво заедно с Мен; защото, ето, Моята сладка Светлина и вашият Учител се спуска в гроба”.
“Виждам страшна и преславна тайна: как ще легнеш в тесния гроб Ти, Който с повеление възкресяваше мъртви в гробовете?”.
“Нито от гроба Ти ще стана, Чедо Мое, нито ще престана да проливам сълзи Аз, Твоята рабиня; защото не мога да понасям раздялата с Теб, Сине Мой!”.
“Отсега нататък Радостта Ми никога не ще Ме докосне; Светлината Ми и Радостта Ми залезе в гроба. Но няма да Го оставя Сам, и Аз ще умра тук и ще се погреба заедно с Него!”.
“Душевната Ми рана изцели сега, Чедо Мое; възкресни и премахни болката Ми и скръбта Ми; защото Ти можеш, Владико, да правиш всичко, каквото пожелаеш, както доброволно и се погреба”.
“Но възкресни на третия ден от мъртвите, Слове, както предрече, та да Те славя, радвайки се!”.
Накрая гробът, като побрал в себе си тленните останки на Иисус, бил запечатан с печата на синедриона. И ученикът прибра Божията Майка при себе си. Тя върви по улицата, придружена от беден и самотен рибар, за да живее в малък, и то чужд дом, в тишина, в простота... Колко естествено е било тук тази вечер, Иоан, който през време на последната вечеря се бил облегнал на гърдите на Иисус, да говори сега с Неговата Майка за последната Му беседа, която най-дълбоко от всички се била врязала в сърцето му! А в тази беседа Господ често казвал: Чеда, няма да ви оставя сираци; ще дойда при вас. Още малко, и светът няма вече да Ме вижда; а вие ще Ме виждате, защото Аз живея, и вие ще живеете... Отивам да ви приготвя място. И кога ида и ви приготвя място, пак ще дойда и ще ви взема при Мене Си... Да се не смущава сърцето ви, нито да се плаши... Чухте, че Аз ви рекох: отивам от вас, и пак ще дойда при вас. Да Ме бяхте любили, щяхте да се възрадвате, че рекох, отивам при Отца; защото Моят Отец е по-голям от Мене... Още малко, и няма да Ме виждате, и пак след малко, и ще Ме видите, защото отивам при Отца... И вие сега сте наскърбени, но Аз пак ще ви видя, и ще се зарадва сърцето ви, и радостта ви никой няма да отнеме”...Повтаряйки тези утешителни обещания на Господа, Пречистата Му Майка и Иоан вярвали, че пак ще видят Господ Иисус...
В една църковна песен четем: “Архангел Гавриил в бели дрехи се яви светъл като мълния пред Христовия гроб, отвали камък от гроба, и голям страх обзе стражата Ти, и внезапно всички станаха като мъртви”. Като се съвзели, избягали в града: Наближавало утрото. Мироносиците вече отивали към гроба на Иисус - за да помажат тялото Му с аромати. За отбелязване е, че Майката на Иисус, която без никакво съмнение повече от всички била изпълнена с любов към Него, не взела участие в общата инициатива на другите жени. Слагайки в сърцето Си всички думи на Иисус за Самия Него, бидейки по-внимателна от другите към великите и чудни събития от живота Му от яслите до гроба, Тя, разбира се, се научила повече от другите да вярва на Неговите най-високи обещания и макар и не открито пред всички, но в дълбините на духа Си изповядвала: “Не може да бъде Моят Иисус да е умрял завинаги!”. От друга страна, за отбелязване е и това, че никъде в Свещеното Писание не се казва ясно, че Пресвета Богородица е видяла възкръсналия Господ. От времето на страданието на Спасителя почти до слизането на Светия Дух в Евангелието никъде дори не се споменава за Божията Майка. Става ясно само, че цялото неголямо общество е силно развълнувано: апостолите и жените ходят от едно място на друго; срещат се тук и там; разказват, съвещават се, недоумяват и се колебаят; убеждават се и отново искат да бъдат убеждавани. Сам Господ им се явява, ту насаме, ту, когато са заедно; уверява невярващите; позволява им да Го пипнат; яде заедно с тях и така нататък. С една дума, всички действат и вземат участие във великото събитие; а Тази, Която, според естествения ред, би трябвало първа да взема най-дейно участие в тези обстоятелства, остава незабелязана, докато сърцето Й, пронизано от меч при разпъването на Нейния Син и Господ, би трябвало да се изпълва сега с най-чиста радост. А и църковните песнопения, и светите Отци посочват, че Тя е видяла Възкръсналия Господ и се е радвала за Него, дори повече, отколкото всички други вярващи. На кого, в действителност, би могла да принадлежи най-голямата радост по повод на възкресението на Господ, ако не на Тази, Която най-достойно от всички можела да я приеме? Душата на Пречистата Дева, поразена по-дълбоко от всички от скръб при вида на страданията и на смъртта на Нейния Син, не се ли нуждаела повече от утешение? Не била ли по-способна и да приеме това утешение? И в кого другиго, сред неголемия кръг избрани, ако не в Божията Майка, могла да бъде намерена съвкупност от добродетели и духовни съвършенства? И така, поради високото достойнство на Пресветата Дева, най-голямата радост по повод на възкресението на Спасителя принадлежала на Нея, принадлежала Й не само като на Майка на Възкръсналия, но и като на най-достойна в кръга от вярващи.
В църковните песнопения намираме следните изрази:
“Като видя възкръсналия Твой Син и Бог, радвай се с апостолите, чиста Богоблагодатна!”.
“Като видя Бога, Когото Ти роди по плът, възкръснал от мъртвите, както Той предрече, ликувай, чиста!”.
“Като видя днес Христа, Когото Ти роди, прекрасно възсиял от мъртвите, за спасение на всички, чиста, красива, непорочна сред жените и прекрасна, радвай се с апостолите и Го прославяй”.
“Като видя Твоя Син и Бог възкръснал от мъртвите, Ти, Богородице, се изпълни с радост”.
“Ти, Майко Дево, се показа като Изток на Слънцето на правдата и се зарадва, като Го видя възкръснало от мъртвите, както и предрече, и просветило целия свят”.
“Като гледаше Сина Си да виси мъртъв и гол на дървото, Ти страдаше; но затова пък, като Го видя възкръснал на третия ден, Ти се развесели, всенепорочна”.
Евангелистите, разбира се, са имали важна причина, за да премълчат явяването на Възкръсналия Господ на Майка Си. И първо, вероятно за това не е имало воля на Самата Божия Майка, тъй като три от Евангелията са били написани още докато Тя е била жива; а Тя, каквато смирена била дотогава, такава останала и след възкресението на Господ. Второ, явяването на Възкръсналия Син на Майка Си тогава било несъмнено за всички, било напълно естествено и нямало никаква нужда да се разказва за него. Трето, свидетелството на Майката за възкръсналия Й Син, поради родствената връзка, не само не би доказвало истинността на възкресението, но би могло и да го подложи на съмнение. Мнозина Отци на Църквата са били на мнение, че Божията Майка не е и напускала гроба на възлюбения Си Син през целия съботен ден и първа видяла явяването на Ангела от небето, отвалянето на камъка, опустелия гроб, вцепеняването на стражите, повивките, пълни със смирна и алой и вече оставени настрана; видяла и Самия Възкръснал - преди Мария Магдалина, най-вероятно - преди всички. Но само възкръсналият Господ и Тя, преблагословената Му Майка, знаят кога точно е станало това явяване[18]. По-нататък - може да се мисли, че Тя е била с апостолите и с жените мироносици и в Сионската горница, когато Господ се явил на всички ученици, събрани заедно както в деня на възкресението, така и седмица след това; може да се мисли, че Тя е била и край Тивериадско море по време на чудесния риболов, в който участвал и апостол Иоан, на когото Тя била поверена и който, разбира се, побързал да Я извести за явяването на Господ край морето.
След четиридесетдневно пребиваване на земята след възкресението Господ се явил на апостолите в Иерусалим и като ги извел на Елеонската планина, им дал последни наставления и благославяйки ги, се възнесъл на небето.
Прославяйки Възнеслия се, светата Църква представя Божията Майка като присъстваща на елеонското събитие: “Господи! След като изпълни скритата от създаването на света тайна, като благ, дойде с учениците Си на Елеонската планина, заедно с родилата Те, Твореца и Създателя на всички; защото на Тази, Която при Твоите страдания майчински страдаше повече от всички, Й прилягаше и да се наслади с преголяма радост на славата на плътта Ти”. Присъствайки на Елеонската планина[19] и виждайки славното възнесение на Своя Син и Бог, Пресветата Дева се радвала на извършването на делото на спасението на човешкия род и на това, че Тя Самата била удостоена да послужи на тайната на Божието домостроителство.
Сион представлява южното от възвишенията, върху които е разположен Иерусалим. Свети цар Давид, като отнел тази планина от иевусейците и като я укрепил, я избрал за свое постоянно местожителство. Там била построена нова скиния, в която бил пренесен кивотът на завета, който дотогава се намирал в Кариатиарим. Оттогава всички израилтяни започнали да гледат на Сион като на Божия планина, свята планина, Божий дом. И макар впоследствие Иерусалимският храм, който заменил скинията, да бил построен на друг известен библейски хълм - Мориа, при все това името на Сион останало свещено за Израил и продължило да обозначава мястото на Божието жилище.
И в Новия Завет светата планина Сион щяла да получи особено значение. Исаия и Михай са предсказали бъдещата ѝ слава така: В последните дни планината на дома Господен ще бъде поставена начело на планините и ще се възвиси над хълмовете, и ще потекат към нея всички народи. И ще тръгнат много народи и ще кажат: дойдете, и ще възлезем на планината Господня, в дома на Бога Иаковов, и Той ще ни научи на Своите пътища, и ще ходим по пътеките Му; защото от Сион ще излезе законът и от Иерусалим - словото Господне (Ис. 2:2, 3; Мих. 4:1, 2). За новозаветната Църква тази планина, сякаш приемствено от старозаветната Църква, станала наследница на големи дарове на благодатта и свързала с името си свети спомени и събития, имащи изключително голяма важност за цялото човечество. На нея и досега показват Сионската горница - този първи християнски храм и място на велики свещени събития. В нея Господ след възкресението два пъти се явявал на учениците Си при заключени врати; в нея след възнесението Му бил избран апостол Матий на мястото на предателя Иуда; пак в нея Преблагословената Майка и апостолите приели Светия Дух.
Наблизо до тази прославена Сионска горница - според свидетелство на древно предание - се намирал домът на свети Иоан Богослов, в който, съгласно завещанието на Господ, пребивавала в дълбока тишина и молитвено уединение Пречистата Му Майка. Тук Тя разказвала на учениците за чудесните събития, случили се преди раждането и след раждането на Спасителя и запечатани в сърцето Й, спомняла си и за ужасните дни на страданията и смъртта на Господ; и всички вярващи заедно с апостолите Я слушали внимателно, сякаш слушали всичко това от устата на Самия Господ. Подчинявайки се на заповедта на Господ, апостолите пребивавали с Пречистата Дева, с мироносиците и с други ученици, на брой 120 души, и в обща и непрестанна молитва се готвели за приемане на обещания им Утешител. Сионската горница е била сякаш храм, а намиралите се в нея представлявали първата Христова Църква. И колко смирено се държала в тази Църква Пресвета Богородица! Когато говори за живота на Господните ученици след възнесението Му, Свещеното Писания Я споменава след всички жени. Забележително е, че без никога да е била виждана сред Апостолите, докато Иисус бил на земята, сега тя вече е неразделна с тяхното събиране; те постоянно пребивавали с Нея, за да заместят липсата от видимото общуване с възнеслия се Господ, и по този начин Тя станала дълбоко и смирено средоточие на тяхното единство.
Настъпил десетият ден след възнесението на Господ и петдесетият след преславното Му възкресение. В този ден на големия празник Петдесетница, когато Пречистата Майка била заедно с апостолите и с други вярващи, в третия час на деня, внезапно във въздуха се чул силен шум, сякаш по време на буря, и изпълнил цялата къща, където се намирали, и им се явили разделящи се езици, като че ли огнени, и се спрели по един на всекиго от тях - и всички се изпълнили със Светия Дух.
Просветени от Божия Дух, апостолите дълго време не напускали Иерусалим, устройвайки спасението Израилево; дори и да се отдалечавали оттук, това било за кратко, и отново бързали да се върнат при братята. През цялото това време Пречистата Дева Богомайка пребивавала в дома на осиновения от Нея Иоан, който, бидейки верен на завещанието на Господ, оставал постоянно при Нея, като истински нежен син, и Й служел с безгранична привързаност и усърдие. Само веднъж трябвало да се раздели с Нея, бидейки пратен заедно с апостол Петър в Самария, за да призове Светия Дух върху новопросветените. Като се върнал в Иерусалим, той не се разделил с Пресвета Богородица до самата Й кончина.
Намирайки се в обществото на първите християни, благоговейно уважавана от всички както заради високото Си достойнство на Майка на Господа и Спасителя на света, така и заради Своята святост, дълбочина на вярата и познаване на Евангелските истини, Пресветата Дева никъде обаче не излиза публично със слово на проповед и учителство, предоставяйки това право на мъжете, като на упълномощени за това лица - на апостолите Петър, Иаков и другите. В този случай Пресветата Дева показала в Свое лице висок пример на женска скромност и смирение. През цялото време на живота Си след възнесението на Господ Тя кротко служила на бедното човечество, милувайки сиромасите, служейки на немощните, грижейки се за сирачетата и вдовиците и ходейки всеки ден на животворящия Гроб и молейки се за целия свят. Запазила това смирение чак до кончината Си, покорявайки се на Божията воля, оставила Я да носи игото на земния живот няколко десетки години, макар душата Й непрестанно да се стремяла към Божествения Й Син.
Свещеното Писание споменава за последен път за Пресвета Богородица в разказа за молитвеното пребиваване на първите вярващи в Сионската горница. Но християнското предание разказва за много събития от по-нататъшния живот на Божията Майка. Така то разказва, че със съгласието на Небесната Царица станало чудото на появата на неръкотворния Й образ в храма на град Лида. Ето накратко съдържанието на това предание: след като били пратени в Самария, светите апостоли Петър и Иоан проповядвали по тези места словото на живота и с усърдието на новообърнатите построили в град Лида храм, посветен на Пресвета Богородица. Като се върнали в Иерусалим, те помолили Божията Майка да освети с присъствието Си и с мощното Си благословение този храм, та молитвите, възнасяни в него, да бъдат по-благоприятни на родилия се от Нея Бог. Пресветата Дева се съгласила да стори това и като ги пратила отново там, им рекла: “Идете и се радвайте. Ще бъда там с вас!”. Апостолите отишли в Лида и като влезли в новосъздадения храм, видели на една от вътрешните му колони неизвестно от кого изографисан образ на Преблагословената Дева, на който Божественият Й лик и всички подробности на дрехата Й били изписани с неподражаемо изкуство и точност. Щом видели това, апостолите разбрали, че за това знамение има благодатно съизволение на Самата Небесна Царица и прославили чудодействащия Господ. След това пристигнала и Пресветата Дева и като видяла образа Си и множеството верни, молещи се пред него, се развеселила духом и дарила на иконата благодат и сила да извършва чудеса[20].
Скоро славата на Божията Майка се разнесла по всички краища на вселената. Мнозина от новопросветените християни идвали в Иерусалим от най-далечни страни, за да Я видят и да се насладят на беседата с Нея. Как жадували отдалечените християни за това щастие, може да се види от едно писмо на свети Игнатий Богоносец, написано в Антиохия, до Иоан Богослов: “Много жени у нас желаят да посетят Пресветата Дева - написал светият Богоносец, - за да чуят от Нея много и чудесни тайни. При нас се разнесе славната вест, че тази Дева и Божия Майка е изпълнена с благодат и с всички добродетели”. В друго послание до Иоан същият свети Богоносец казал за себе си: “А най-много от всичко желая да видя Майката на Иисус, за Която казват, че поражда у всички удивление, почит и любов към Себе си, така че всички горят от желанието да Я видят. А и как да не желаят да видят Пресветата Дева и да побеседват с Тази, Която роди истинския Бог?”. От тези думи се вижда колко силно апостолските мъже са желаели да видят тази одушевена Божия светиня. Висотата на светостта и величието на Божията Майка просиявали в Нея през покривалото на предълбокото Й смирение. Който бил удостояван да Я види, чувствал голямо щастие и необяснимо блаженство. В послание на свети Дионисий Ареопагит до апостол Павел Тя е наречена Богообразна, По-свята от всички небесни духове. Дори само погледът към Нея услаждал благочестивата душа така, че никое земно удоволствие не можело да се сравни с това чувство.
Когато през 34 г. след Р. Хр., по клевета на иудеите, архидякон Стефан бил осъден на смърт и бил пребиван с камъни край потока Кедрон, Пречистата Дева и свети Иоан Богослов стоели на отсрещната страна на потока и усърдно се молели на Господ да укрепи първомъченика в търпението и да приеме душата му в ръцете Си. Когато Ирод Агрипа през 44 г. след Р. Хр. започнал да преследва християните, обезглавил Иоановия брат Иаков, заключил в тъмница Петър и искал да го предаде на смърт, тогава апостолите със съгласието на Божията Майка, счели за по-добре да напуснат Иерусалим и решили да хвърлят помежду си жребий, за да определят кой в коя посока да тръгне, за да проповядва Евангелието. Изпълнена с Божествена ревност повече от всички, Пречистата Божия Майка също пожелала да вземе участие в този жребий и да получи дял за проповядване на Евангелието. Паднала Й се Иверската земя (днешна Грузия). Като приела с радост този жребий, Тя започнала да се готви за заминаване за Иверия, но Ангел Господен Й се явил и Я известил, че страната, която Й се паднала като дял за проповед, ще бъде просветена впоследствие. А що се отнася до Самата Нея, то Тя трябва да остане засега в Иерусалим, тъй като за Нея е определен трудът на просвещаването на друга страна, волята на Нейния Син и Бог за която ще да бъде обявена, когато му дойде времето. Винаги послушна на Божията воля, Пречистата Дева постъпила в съответствие с известието от Ангела и докато апостолите тръгнали кой накъдето му посочил жребият, Тя останала в Иерусалим заедно с Иоан и Иаков, брата Господен.
И колко отрадно било за Пречистата Дева Богомайка пребиваването в Иерусалим! Тук били останали толкова незаличими спомени за Божествения Й Син - имало толкова много места, осветени от Неговото присъствие, учение, и накрая - от Неговите страдания, смърт, преславно възкресение от мъртвите и възнесение на небето! Ако всички тези свети места говорели разбираемо и живо на душата на всеки вярващ, то с още по-дълбоко чувство ги гледала Самата Божия Майка. Тя често посещавала тези места и особено обичала да се уединява там, където Спасителят претърпял доброволни страдания и смърт. Със сълзи на майчина любов си припомняла онези скръбни събития, които, като пронизали отначало сърцето Й с меч, впоследствие станали източник на слава за Сина Й и на неизказано утешение за Самата Нея. Тук Прескъпият Й Син бил бичуван и поруган, за да поругае дявола... Тук Той носил кръст, за да разпне на него греховете на човечеството. Тук бил издигнат на кръста, за да привлече мнозина към Себе Си... Но край гроба Му сърцето Й се изпълвало с неизяснима сладост: тук Той, като Бог, възкръснал, като чрез смъртта Си разрушил смъртта!...
Преданието добавя, че неколцина иудеи, които мразели християните и зорко следели всичките им действия, донесли на пръвосвещениците и на книжниците, че Мария, Иисусовата Майка, всеки ден ходи на Голгота и там прекланя колене пред бившия гроб на Иисус, плаче и го прикадява с тамян. Първосвещениците поставили стражи на гроба и им заповядали да следят строго, никой от християните да не смее да припари до това място; а ако видят там Иисусовата Майка, незабавно да Я убият. Зорката стража бдително причаквала Пресветата Дева; но Божията сила Я скривала от воините, като не им позволявала да зърнат Благодатната, така че те не Я видели нито веднъж, макар Тя, по навик, да продължавала ежедневно да ходи на гроба. След като прекарали по този начин доста време край гроба, стражите под клетва доложили, че никой не идва на гроба и че през цялото време те не са видели никого. Божията Ръка чудесно запазвала Пресветата Дева от христоненавистния синедрион и от книжниците и разрушавала всичките им злобни козни незабележимо за самите тях. И макар, живеейки в Иерусалим, Божията Майка да била като овца сред вълци и като лилия сред тръни, но всецяло предана на волята на Своя Син, Тя прекарвала живота Си бодро, безстрашно и утешително, без да се крие от народа, а действайки за преуспяването и назидаването на стадото Христово.
Преданието съобщава подробности за пътуването на Пресвета Богородица до възкресения по чудесен начин от Господа Лазар, който живеел на остров Кипър. Ръкоположен от апостол Варнава за епископ, Лазар сърдечно скърбял, че отдавна е лишен от щастието да вижда лице в лице Божията Майка, а в същото време не смеел да отиде в Иерусалим, боейки се от гонение от страна на иудеите, които някога искали да го убият. Като узнала за това, Божията Майка му написала утешително писмо, като го помолила да Й прати кораб. Щом получил писмото, Лазар неизказано се зарадвал и благоговейно се удивлявал на голямото смирение на Благодатната. Корабът бил незабавно екипиран и изпратен при Пресветата Дева; и Божията Майка заедно с Иоан и с някои други спътници отплавала към остров Кипър. Плаването започнало благополучно и корабът се понесъл по водите на Средиземно море. Вече наближавали Кипър, когато внезапно задухал силен насрещен вятър и моряците, въпреки всичките си усилия и майсторство, не могли да се справят с управлението на кораба. Вятърът, усилвайки се, преминал в буря; и корабът, без да слуша повече земния кормчия, се отдал на посочването на Божия пръст и се понесъл встрани от Египет. Увлечен от силата на бурята в Егейско море, той бързо преминал между многобройните острови на архипелага и невредим, без никакви загуби, спрял край бреговете на Атонската Гора.
Като разбрала, че в този неочакван случай се проявява Божията воля относно предречения Й от ангела жребий, Пресветата Дева слязла на брега на непознатата Й страна. По онова време Атонската Гора[21] била осеяна с идолски капища, сред които изпъквал огромният храм на Аполон, където се извършвали различни гадания, вълшебства и други езически магии. Но веднага щом корабът, който носел на себе си Пречистата Дева, се приближил до бреговете на Атон, злите духове, които се намирали в идолите, проговорили, принудени от висша сила: “Хора, измамени от Аполон! Бързо слезте от планината и идете на Климентовото пристанище да посрещнете и да приемете Мария, Майката на великия Бог Иисус”. Народът се устремил към брега на морето и там видял спрелия кораб и слязлата от него Боголепна Жена. С благоговение се приближили езичниците до Пресветата Дева и Я разпитали как е родила великия Бог, какво е името Му и къде се намира. Божията Майка ги известила за тайната на въплъщението на Господ Иисус Христос; разкрила им силата на Евангелското учение; изтълкувала им целта на идването на Бога на земята и описала страданията Му и славата на възкресението и възнасянето Му на небето. Всички с трепет Я слушали внимателно и прославяйки Бога и Майка Му, пожелали незабавно да приемат кръщение. Светата Проповедница извършила тук много чудеса, с които укрепила вярата на новопросветените. Като оставила един от съпътствалите Я апостолски мъже да назидава новообърнатите, преди отпътуването Си от Атон, Тя благословила народа, като казала: “Нека това място да бъде Мой жребий, даден Ми от Моя Син и Бог! Благодатта Му да почива върху това място и върху онези, които живеят тук с вяра и благоговение и спазват заповедите на Моя Син и Бог! Те ще имат в изобилие и ще добиват с малък труд всичко нужно за земния живот и ще им бъде приготвен небесен живот и милостта на Моя Син към тях не ще намалее до свършека на света. Ще бъда застъпница за това място и топла ходатайка за него пред Бога!”. След това Пресветата Дева се качила на кораба заедно с Иоан и с другите спътници и отплавала към Кипър[22].
Като получил информация за времето на отплаването на Приснодевата от Иерусалим и нямайки дълго време никакви вести за Нея, Лазар много скърбял. Като не знаел нищо за случилото се на Атон, той се боял да не би Пречистата да е претърпяла някакво бедствие от разразилата се буря и не можел да не чувства страх и тъга, очаквайки пристигането Й. Но скоро скръбта му се превърнала в най-силна радост, щом видял отдавна желаната Благодатна Посетителка. Пресветата Дева му разказала за всичко случило се през време на неговото отсъствие от Иерусалим и с особено чувство на радост и благодарност към Бога му казала за успеха на Своята проповед на Атонската гора[23].
Като утешила Лазар и като благословила тамошната Църква, Божията Майка се завърнала в Иерусалим[24], за утеха и радост на всички вярващи, които с нетърпение Я очаквали. Тук Я посетил свети Дионисий Ареопагит, който също желаел да получи от Нея благословение и наставление. Бележит гражданин на езическа Атина, достигнал поради произхода, учеността и дарбите си до висши управленски постове, едва чул словата на живота от устата на свети апостол Павел, той с цялото си сърце и ум усвоил Евангелието[25]. Стремейки се от времето на обръщането си към Христовата вяра да види Пречистата Дева, Дионисий предприел далечно пътешествие. При вида на Благодатната възторгът му бил неизмерим и той благодарил на Бога. И други вярващи, както и преди, се стичали на тълпи към Божията Майка и Тя приемала всички, дарявала ги с радост и благословение. На немощните възвръщала здравето, печалните утешавала, грешниците поправяла и утвърждавала всички във вярата, укрепвала ги в надеждата и изливала в сърцето на всекиго сладостта на Божествената любов.
Но облажаваната и прославяна от всички Приснодева Сама горяла от желанието да се наслаждава на въжделеното съзерцание на лика на Своя Син и Бог. Тя принасяла топли и слъзни молитви Господ да благослови да Я вземе от тази земна долина в Своите небесни селения. “Кога ще видя премилия Си Син? - зовяла Тя. - Кога ще застана пред престола на славата Му? О, пресладки Сине и Боже Мой, време е да Ме помилваш, Твоята Майка, тъгуваща тук, без да вижда лицето Ти! Изведи душата Ми от тъмницата на тялото, защото както кошута жадува за водни потоци, тъй душата Ми, Боже и Сине Мой, копнее за Тебе!”. От времето на възкресението и възнесението на Господ, когато Божеството Му се разкрило с цялата си сила и светът започнал да се прекланя пред името на Разпнатия, на Пресветата Дева естествено Й предстояла преголяма слава и поклонение, като на Майка на Божия Син, Спасителя на човеците. Никой, разбира се, не бил по-достоен от Нея за тази слава, също както и никой не би употребил тази слава така свято, както Тя я употребила. Но тази слава и поклонения Я лишавали от желаното, най-близко сходство с Нейния Божествен Син, Който търпял на земята само безславие. Сега, когато основаването и устройването на първата Църква вече било извършено и християнството започнало да се разпространява по целия свят, а заедно с това започнала да се разпространява по целия свят и Нейната слава, Тя, поради чувството на изключително смирение, се отегчавала от тази слава и започнала да умолява Сина Си да Я вземе от земята. Но венецът на славата, хвърлян от Майката пред престола на Сина, скоро преславно украсил главата Й. И както, по думите на апостола, Небесният Отец високо въздигна Сина Си и Му даде име, което е по-горе от всяко име (Фил. 2:9), така и Синът въздигна високо Пречистата Си Майка по-горе от всички твари - небесни, земни и подземни.
Посещавайки често Елеонската планина, Пресветата Дева дълго се молела там. Тук по същия начин, както и на Голгота, всичко говорело на спомените на сърцето Й: и Гетсиманската градина, запазила спомена за последната молитва и кървавата пот на Божествения Й Син; и потокът Кедрон, който Го полял със струите си; и разположената по-нататък Иосафатова долина, осеяна с гробове на Израиля и пазеща в самото си название голямо значение[26] и пещерната Гетсиманска гробница, където почивал прахът на родителите Й и на праведния Й обручник; и над всичко това - планината, от чийто връх се възнесъл на небето прескъпият Й Син! Уподобявайки се на Него, Тя често прекарвала по цели дни и нощи в молитва посред маслиновата гора. За какво се е молела? Молила се е, без съмнение, за по-скорошното разпространение на спасителната вяра в Нейния Син по цялото лице на земята; молела се е за обръщане на погиващия в неверие и ожесточение иудеиски народ към вярата и познанието на истината; молела се е за новите Църкви, посадени от апостолите в различни страни и сред различни народи; молела се е, без съмнение, и за всички бъдещи Църкви, които щели да бъдат посадени от техните ученици и приемници, следователно молела се е и за нас, които, когато му дойде времето, бяхме удостоени да се просветим със светлината на Евангелската вяра. Но всичките Й молитви завършвали с просбата за по-скорошното Й освобождаване от връзките на плътта, за да вижда винаги лице в лице Този, Който след възнесението Си на небето не Й се бил явявал повече. За това се е молела най-често както на Елеон, така и на Голгота, издигайки пълните Си със сълзи очи към небето.
Веднъж, по време на такава пламенна молитва за по-скорошно освобождаване от тялото, Архангел Гавриил се явил на Приснодевата и със сияещо от радост лице Й възвестил Божията воля за успението Й, което щяло да стане след три дни. “Твоят Син и наш Бог - казал небесният вестител - Те чака заедно с всички архангели и Ангели, Херувими и Серафими, с всички небесни духове и души на праведници, за да Те вземе, Теб, Неговата Майка, в небесното царство, където вечно ще живееш и ще царуваш с Него!”. И в знак на тържеството на Благодатната над телесната смърт, която не ще има власт над Нея и от която Тя ще се събуди като от тих сън, за безсмъртен живот и слава в светлината на Господнето лице, Архангелът Й връчил райско клонче от финиково дърво, сияещо с небесна светлина, като казал, това клонче да бъде носено пред ковчега на Преблагословената в деня на погребението на пречистото Й тяло[27]. Пресветата Дева се зарадвала неизказано на тази вест и от цялото Си сърце благодарила за нея на Своя Творец и Син. Като паднала пред Него, Тя казала: “Не бих била достойна да Те приема, Владико, ако Ти Сам не бе явил тази милост на рабинята Си. Но Аз запазих повереното Ми съкровище; и Те моля, Царю на славата, защити Ме от геенската област, та да не Ми причини тя вреда. Небесата и ангелите винаги треперят пред Теб; още повече трепери човекът, създаден от пръст и нямащ нищо добро, освен това, което получава от Твоята благост”.
Ако Господ - по думите на Свещеното Писание - е откривал на Своите светии и на апостолите кончината им, то още по-достойно и по-справедливо е било и Благодатната и Пренепорочна Негова Майка да бъде удостоена с такова предизвестие. А кой би могъл да Й занесе тази радостна вест по най-бърз и най-подходящ начин, ако не този от висшите ангели, който, предстоейки винаги пред Бога, бил предвъзвестител на Приснодевата на всички небесни тайни? И макар животът Й да можел да завърши и по друг начин, защото, ако Енох и Илия били взети на небето, без да вкусят смърт, то нима такова предпочитание би било отказано на Майката на Този, Който е казал: Аз съм възкресението и животът; който вярва в Мене, и да умре, ще оживее (Иоан. 11:25)? Но Тя трябвало подобно на Него да умре, да бъде в гроб и на третия ден чрез силата на Неговото всемогъщество да възкръсне, за да се сбъднат думите на Псалмопевеца: Възкресни, Господи, в Твоя покой, Ти и Кивотът на светинята Ти! (Пс. 131:8 - слав.) Тя трябвало да има обикновената човешка кончина, за да не бъде счетена истината на въчовечаването за привидение и за да не се съмняват хората да преминават към небето през същите врати на смъртта, през които преминала и Небесната Царица, споделяйки участта на родените на земята. На Господ Му било угодно Пречистата Му Майка да вкуси смърт подобно на всички хора. “Нужно е - отбелязва свети Иоан Дамаскин - тялото, след като се очисти чрез смъртта от всичко мрачно и от грубата тежест на калта, подобно на златото чрез огъня на пещта, да възкръсне от гроба нетленно, чисто и озарено от светлината на безсмъртието”. “Ако непостижимият Й Плод, за Когото съществува небето, доброволно се подложи на погребение, подобно на смъртен, то и безбрачно родилата Го ще отхвърли ли погребението?” - пее светата Църква. “И Божията Майка се покорява на закона на смъртта, макар, впрочем, само външно; и Тя отива в земята, макар и, впрочем, само за кратко време. Поради смирението Си, Тя не искала да остане съвсем непричастна към смъртта, след като Пребожественият Й Син вкусил смърт”[28].
След като завършила последната Си молитва на Елеонската планина и след като приела благовестието за успението Си, Пресвета Богородица се върнала у дома Си. Всичко се разлюляло от Божествената сила, която Я заобикаляла, и от славата, която Я била осияла. Лицето Й, което и без това винаги сияело с благодат, по-голяма от благодатта на лицето на Моисей, сега било озарено от още по-блестяща слава.
[1] Гръцката дума “тектон” означава занаятчия въобще. Затова някои твърдели, че Иосиф се е занимавал с шлосерски или железарски работи. Но древните преводи - сирийски, арабски, както и най-разпространеното мнение, разбират споменатата дума в смисъла на “дърводелец”. Св. мъченик Иустин философ казва, че Иисус заедно с Иосиф изработвал земеделски инструменти; свети Амвросий отбелязва, че те заедно режели дърва, строели къщи и т.н. Когато Юлиан воювал с персите и заплашвал, че след победата ще причини още по-големи злини на християните и че “тектоновият” син не ще ги защити, тогава някой казал на императора: “Този тектонов син ти приготвя дървен ковчег”.
[2] Книга бытия моего, преосвети Порфирия, ч. IV, 69, Сиб. 1896 г.
[3] Св. Иоан Златоуст отбелязва: “Ако Иисус бе извършвал чудеса през детството Си, то не би могъл да остане толкова време в неизвестност; защото чудесата, извършени от дете, биха предизвикали голямо удивление... но Той не извършил нищо подобно през детството Си”.
[4] В Назарет, малко по-далеч от манастира “Благовещение”, след изкачване към горната част на града, показват мястото на дърводелския дом на Иосиф, принадлежащ днес на католиците.
[5] Този хитон бил изтъкан без шевове. Цветът на хитона бил червен, както се вижда от едно официално писмо на Тверския архиепископ до игумена на Клязинския манастир Евтимий (виж в Акт. Археогр. Йкспед. 1836 г., т. III, № 168, с. 245-247). В това писмо между другото е написано, че когато Урусамбек, пратеник на шах Абас, поднесъл на светейшия патриарх Филарет Никитич украсен със скъпоценни камъни златен ковчег с хитона на Иисус Христос, патриархът, Сарският и Подонски митрополит Киприан, архиепископ Нектарий заедно с архимандрити, игумени, протоиереи и с цялото свещено събрание огледали ковчега. В него се оказала “някаква част от плат, на дължина и на широчина - по една педя, като че ли червеникава... отдавна е променила вида си, а е изтъкана от лен... И решихме да започнем пост и да се молим, и постихме една седмица, за да прояви Господ Бог святата Си воля относно тази светиня”. Светинята действително била засвидетелствана от много чудеса. Една част от Господнята риза се пази в Московския Успенски събор, а други части се намират в Санкт Петербург - в църквата на Зимния Дворец и в събора на Петропавловската крепост.
[6] “Поканилите Го - казва свети Иоан Златоуст - нямали истинска представа за Него и Го били поканили не като велик мъж, а като един от познатите”. Галилейското градче Кана, в което се състояла сватбата в присъствието на Господ, по данни на пътешественици, днес е неголямо село, разположено върху склоновете на хълмове, покрити с лозя и маслини. Жителите тук са до 300; в по-голямата си част те са християни араби и имат своя църква. Пишат, че на мястото на сватбата бил издигнат храм; в пода му били вградени шест каменни делви. Някои от тези делви били пренесени от кръстоносците в Рим. Преданието казва, че щастливият младеж, чийто брак бил ощастливен от присъствието на Самия Творец на мъжа и на жената, съчетал ги в едно, бил бъдещият апостол Симон Кананит.
[7] “Защо Иисус Христос отива с Майка Си в Капернаум?” - пита Златословесният учител и отговаря така: “Струва ми се, че имайки намерение скоро да отиде в Иерусалим, Той идва тук, за да не води навсякъде със Себе Си Майка Си и братята Си”. Капернаум не се споменава никъде в Стария Завет, но много често се споменава в Новия. Той бил цветущ град в Галилея, край Генисаретското езеро. Значителната търговия и риболовът в езерото съдействали немалко за неговото благосъстояние. Тук Господ често проповядвал, и при това - ту в синагогата, ту в частни домове, ту край брега на Генисаретското езеро. Също тук извършил и много чудеса: над слугата на стотника (Мат. 8:5; Лук. 7:2), над тъщата на свети апостол Петър (Мат. 8:14; Марк. 1:30, 31; Лук. 4:38), над сина на царедвореца (Иоан. 4:46-54), над разслабения (Мат. 9:1-8; Марк. 2:3-5; Лук. 5:18-26), над бесноватия (Марк. 1:23-28; Лук. 4:33-37), и други. Тук бил домът на апостолите Петър и Андрей и през VI век върху развалините му е съществувал храм.
[8] Съществува предание, че това била прислужницата на Марта - Маркела (виж Толковое Евангелие архим. Михаила, с. 403, Луки, ХI, 27).
[9] Предаден в Гетсиманската градина, Иисус бил поведен от иудеите покрай Кедронския поток към паметника на Авесалом, срещу който имало мост през потока (тук и сега има мост). Тук Христос, Който съвсем наскоро на същото място дарил зрение на слепородения, получил (по думите на преданието) първото поругание от водещия го стражар, и пак тук за първи път паднал - отпечатъците от коленете и ръцете на Спасителя останали върху камък на брега. Има и предание, че блъснат от народа от пътя в потока Кедрон и измъчван от жажда, Той пил тук от струите на този поток, в изпълнение на думите на пророка: По пътя из поток ще пие, и затова ще дигне високо глава (Пс. 109:7). По-нататък, след като минали по моста, иудеите нарочно завили около Иерусалимските стени на югозапад и се насочили, отново с цел да Го поругаят, през така наречените Гнойни порти и през предградието Офел към дома на първосвещенника Анна, който се намирал край сегашните Сионски порти; оттам повели Спасителя към Кайафа на Сион, и накрая Го превели през целия град до двореца на Пилат.
[10] Част от развалините на Пилатовия дворец съществуват и досега. От високите тераси на тази необитаема сега сграда погледът обхваща цялата местност на бившия Соломонов храм и по-голямата част от Иерусалим. Останки от входа откъм улицата на този дворец се виждат и до днес: това е входът на “преторията”. Той е бил направен от големи плочи червен и жълт мрамор, размесени симетрично. Останало е само последното стъпало от предишната кръгла стълба, която излизала на улицата. Другите стъпала, облицовани с бял мрамор, са пренесени от кръстоносците в Рим. Точно по тези стъпала са водили Иисус към нечестивото съдилище и са Го повели обратно надолу окървавен и поруган към разпятие. Възобновената вътрешност на Пилатовия дворец, където е произнесена нечестивата присъда над Спасителя, сега е обречена на запустение и входовете със стълбища на притворите му са се порутили. Страшни видения и чуващи се във въздуха удари са прогонвали оттук мюсюлманите, дръзвали по различно време да живеят тук. Върху стената на една от стаите на тази сграда е бил изобразен, вероятно от времето на света царица Елена, съдът на Пилат над Иисус; но езичниците и иудеите са заличили този страшен за тях укор. Неголяма арка съединява най-горния етаж на двореца с другите сгради, намиращи се на отсрещната страна на улицата. Казват, че от един прозорец на тази арка, която се извисявала над народния площад, Пилат показал Иисус на народа, като произнесъл: Ето Човека! И сега наричат този прозорец “Ето Човека!”. Строго казано, Пътят на страданията не може да бъде обозначен с историческа точност, поради многобройните разорявания и опустошавания на Иерусалим. Посоката, която католиците посочват сега в Иерусалим, е определена с твърде много догадки, и то чак през ХI век. В днешно време за крайна част на Пътя на страданията и следите от преторията се счита руското място близо до пазара.
[11] Вляво, под самата арка, показват неголяма ниша в стената, като казват, че Пресвета Богородица е стояла на това място по време на съда над Божествения Й Син.
[12] На този завой някога е съществувала църква, построена от света Елена, а срещу завоя е живял, както твърди преданието, бедният Лазар, който лежал пред вратата на палата на богаташа. От западната страна на Пилатовия дворец до този завой върви тясна пряка уличка. На мястото, където Господ изнемогнал, сега се вижда съборена мраморна колона.
[13] Преподобни Роман Сладкопевец трогателно изобразява горчивите чувства на Божията Майка: “Отвеждат Те, Чедо, да Те убият беззаконно - и никой не Ти съчувства! Не Те следва Петър, който Ти каза: “Няма да се отрека от Теб, дори и да се наложи да умра!”. Остави Те Тома, който призоваваше: “Да идем да умрем с Него!”. Къде са всички други свои и познати, които ще съдят израилевите колена? Няма ни един! Сам умираш за всички, единствено Чедо, след като спасяваше всички и правеше добро на всички”.
[14] Освен неръкотворния образ на Спасителя, съхраняван дълго време в Едеса и пренесен през 968 г. след Р. Хр. в Константинопол, на Запад съществува предание за неръкотворния образ “на Вероника”. Това е същият този образ, който се отпечатал върху кърпата, подадена от Вероника на Иисус Христос. Казват, че той бил донесен в Рим още през царуването на Тиберий. Показват още погребалната кърпа на главата на Христа в Безансон и плащаницата Му в Торино.
[15] Голгота, тоест Лобно място, се намирала близо до Иерусалим (Евр. 13:12), в съседство с градина, в която после било положено Иисусовото тяло (Иоан. 19:41). Обясняват това название по различен начин; едни го свързват с външния вид на хълма, приличащ на гол череп, без каквито и да било дървета и растения; а други - с хвърляните там черепи на екзекутирани престъпници, макар да звучи невероятно евреите, които се пазели да не се осквернят чрез докосване до труп на починал, да са позволявали телата да лежат на открито и при това - край път, по който минават хора. Някои църковни писатели считат даже, че Голгота е получила името си от черепа на погребания там първи човек - Адам. Игумен Даниил видял на Голгота икона на въздигането на Адам; а в края на ХVII век в светата скала била вкопана мраморна плоча за обозначаване на мястото на погребението на Адам. Коптите поддържали постоянно горящо кандило на Голгота, в памет на праотеца на човеците.
[16] Разпъването на кръст било една от най-жестоките екзекуции; подлагали на нея робите и престъпниците, извършили тежки престъпления. След като изтърпявали бичуване и различни гаври, осъдените сами носели кръста си до мястото на екзекуцията и били приковани в ръцете и в нозете. За да дадат на тялото някаква опора, понякога правели по средата нещо като седалка. Мъченията на разпнатите били ужасни и се дължали най-вече на неестественото и неподвижно положение на тялото. За смекчаване на страданията им давали да пият смес от миро и вино, която замъглява съзнанието. Смъртта настъпвала бавно - след 12 часа, на следващия и дори на третия ден, вследствие на кръвозагуба и на вдървяване, разпространяващо се от външните части на тялото към вътрешните, а понякога и вследствие на глад. Телата на разпнатите били изяждани от птиците или изгнивали; впрочем евреите имали навик да ги предават на погребение.
[17] Преп. Роман Сладкопевец изобразява тези мигове от живота на Божията Майка: “Мария се съкрушавала от тежка скръб и когато Тя от голяма горест ридаела и стенела, към Нея се обърнал Този, Който бил излязъл от Нея, и Й казал следното: “Защо плачеш, Майко Моя? Какво ще донеса на всички други жени, ако не пострадам, ако не умра? Как ще спася Адам, ако не се вселя в гроба? Как ще привлека към живота онези, които са в ада, ако не сляза в ада? Виждаш, че съм разпнат несправедливо. Но защо плачеш, Майко? По-добре кажи, че страдам доброволно... Бидейки Слово, в Теб станах плът, в нея страдам, в нея спасявам. Затова, не плачи, Майко, но казвай с радост: “Той ще приеме страданията с любов”.”
[18] Мнозина у нас обаче, спомняйки си известната песен “Ангел вопияше Благодатней”, напразно мислят, че архангел Гавриил е възвестил на Пресветата Дева възкресението на Господ; това мнение е напълно погрешно. Точният смисъл на тази песен е следният: (в момента на Благовещението) Ангелът казал на Благодатната: “Чиста Дево, радвай се”, и пак ще кажа (певецът, съставителят на тази песен): “Радвай се - Твоят Син възкръсна на третия ден от гроба”, и така нататък. Ако всичко това бе казано от Ангела на Божията Майка лично, то той не би имал никакъв повод да каже: “Хора, веселете се”, тъй като до скърбящата в уединение Майка не е имало никого, който да бъде приканван към веселие. Накрая, ако Сам Възкръсналият Й се е явил, то не е имало никаква нужда от явяването на Ангел.
[19] Планината на Възнесението или Елеонската планина е най-високата от планините около Иерусалим. Тя се намира на изток, срещу мястото на Соломоновия храм, както определя пророк Захария, предвиждайки прозорливо великото събитие, станало на нея: Ще излезе Господ, и ще застанат нозете Му в оня ден на Елеонската планина, която е пред лицето на Иерусалим към изток (Зах. 14:3, 4). От самия ѝ връх, откъдето се възнесъл Спасителят, се открива обширна панорама към целия Иерусалим, лежащ зад дълбок овраг. Този овраг, осеян с гробове, е Иосафатовата долина; а навътре в нея се вижда изровеното безводно русло на потока Кедрон. Самата планина представлява варовиково-скалист рид. На мястото, откъдето се е възнесъл Спасителят, някога се е издигала прекрасна църква, построена от света Елена; а сега в четириъгълен двор, обграден със стени, се намира голяма осмоъгълна сграда от бял мрамор, с колони, където показват на пода, образуван от природна скала, отпечатък от ляво човешко стъпало. Според преданието тази стъпка е последната следа от Спасителя на земята; оттук Той се възнесъл на небето, благославяйки човешкия род. Върхът на купола на тази сграда не е събран; това е замисъл на света Елена при построяването на църквата на това място; целта е молещите се да могат да виждат небето, взело оттук Сина Човешки. Така и свети Кирил Иерусалимски казва, че Елеонската планина, припомняйки ни за възнесението на Господ, ни посочва след Него пътя към небето. Отпечатъкът от другото стъпало на Спасителя е пренесен от мюсюлманите в джамията Ал-Акса (крайна, уединена), намираща се близо до Омаровата джамия. Това е бивш християнски храм, построен от света Елена, а според други предания - от Юстиниан, в чест на Пресвета Богородица. Съществува предположение, че на това място е бил притворът на Соломоновия храм. Християните наричат тази сграда църква “Въведение на Пресвета Богородица”. Този храм е построен кръстообразно, като витлеемския; над горната част на кръста се издига купол; там, където би трябвало да бъде олтарът, сега има мюсюлманска катедра и зад нейната преградка в крайната стена се виждат две ниши; на пода на първата ниша, която е от дясната страна, върху обикновен камък е отпечатана следа от едно човешко стъпало; а на пода на втората ниша има отпечатък от две стъпала. Първата, единична стъпка е следа от Иисус, пренесена тук от върха на Елеонската планина; а другите две следи са оставени върху земята от Пресветата Дева, Която след младенческото Си влизане в храма останала в него до сгодяването Си, пребивавайки там в чести молитви в Светая светих. Разглеждайки следите от стъпките на Христа, заключават, че при възнесението Му Божественият лик е бил обърнат на север. По времето на блажени Иероним кръстът върху храма на Елеонската планина се виждал отдалеч. Наричали Елеонската планина и “планината на трите светлини”. Озарявана от лъчите на изгряващото и залязващото слънце, нощем тя била осветявана от огньовете на Соломоновия храм. Тя се състои от три възвишения: средната част, най-високата, е и планината на Възнесението; тази, която е на отсрещната страна на пътя към Витания, се нарича “планина на съблазънта”, за спомен на идолослужението на Соломон; а третата носи името “планина на мъжете галилейци”, където при възнесението на Спасителя два ангела се явили на апостолите и ги нарекли мъже галилейци. По думите на Беда - пътешественик и писател от VIII век, в древността, в навечерието на празника Възнесение, безчислени тълпи народ се стичали към Елеонската планина, към храма “Възнесение”, и там, със запалени свещи, прекарвали цялата нощ в молитви и песнопения, така че цялата планина изглеждала като че ли горяща. А в самия ден на празника, след литургията, всеки път обикновено се издигала такава силна вихрушка, че всички присъстващи със свещен страх и благоговение падали на земята.
[20] След като минали няколко века, когато настанало гонение против иконите, било заповядано това неръкотворно изображение, като предмет на благоговейно поклонение, да бъде унищожено. Един високопоставен царедворец и ревностен привърженик на ереста бил пратен с това поръчение в Лида. Но колкото и да се стараел заедно с тълпа работници да изпълни тази заповед, не могъл да направи нищо и образът останал в предишния си вид. Работниците изстъргвали изображението, дялкали камъка, откъртвали цели плочи от колоната; но боите на образа се врязвали все по-дълбоко и по-дълбоко в стената и изображението не губело дори и най-малките подробности. Оставало им или да разрушат колоната, от което би се срутил целият храм, или да се откажат от светотатственото си дело. Велможата иконоборец избрал второто и прекратил разрушаването на образа, който оттогава получил още по-голяма слава и по-голям брой поклонници.
[21] В дълбока древност Светата Атонска Гора се наричала Акти, Атос и Атон. Под думата Акти гърците разбирали тясна част от континента, вдаваща се далеч в морето и умивана от него и от двете страни. Точно такъв е Атон - това е дълъг ръкав планинска земя сред морето. Второто название Атос е произлязло, както са мислели древните, от името на вожда на гигантите Атос, който преминал в тази планина от съседна Тракия. Названието Атос се среща още в Илиада на Омир (ХIV, 229). През първите шест века след Рождество Христово е съществувал и град Атос, на мястото на днешната Велика Лавра “Св. Атанасий”. Третото име Атон е изменено в Атос. В подножието на връх Атон се намирал град Акроатос. Съществува предание, че Карея (административният център на Света Гора) с нейните околности е била известна в езическия свят под името Пентапол или Петоградие, където, казват, че Александър Македонски почивал три дни в промеждутъка от време между своите победи и бойни подвизи и че някои от езическите мъдреци идвали тук да търсят уединение, необходимо им за дълбоки размишления.
[22] Като се явила насън на първия атонски отшелник (IХ век) преп. Петър, Небесната Царица благоволила да му каже следното за Света Гора: “Няма друго по-удобно място за служение на Бога от Атонската Гора, която приех от Моя Син и Бог за Мое наследство, та тези, които искат да се отдалечат от светските грижи и смущения, да идват и да служат там на Бога безпрепятствено и спокойно. Отсега нататък тази Гора ще се нарича Мое лозе. Много обичам това място; и ще дойде време, когато то от край до край, на север и на юг, ще се напълни с монаси. И ако те от цялата си душа служат на Бога и точно спазват Неговите заповеди, във великия ден на Моя Син ще ги удостоя с велики дарове. И още тук, на земята, те ще получат от Мен голяма помощ; ще облекча страданията и трудовете им, ще им дам възможност при малки средства да имат всичко необходимо в живота, ще отслабя вражеската бран против тях и ще направя името им славно по цялата земя!”.
Най-ранното известие за посещението на Божията Майка на Атон се е появило у нас (тоест в Русия - б. пр.) в съчиненията на Максим Грек, живял в Русия от 1518 година и починал в Сергиевата Лавра през 1556 година. Приел постриженик на Света Гора, постоянно жадуващ пак да се върне там, Максим Грек не могъл да премълчи нейната история. Той първи съобщил на руснаците атонското предание за посещението на Божията Майка на Атон, без обаче да обяснява откъде го е заимствал - от древни ръкописи или от устни разкази. Ето думите му: “Пречистата отишла заедно с апостол Иоан на Света Гора с кораб и като слезли там, където и досега се намира Иверският манастир, Тя тръгнала пеша заедно с Иоан към мястото, където сега се намира манастирът Ватопед, а там тогава живеели некръстени елини. Елините попитали апостол Иоан: “Коя е тази честна жена?”. Апостол Иоан им отговорил: “Това е Иисусовата Майка”. И те ѝ се поклонили. Тя извършила много чудеса, и мнозина се кръстили. След това, като минало време, великият цар Константин създал на това място манастир, посветен на Светата Богородица; след време Юлиан отстъпник разрушил този манастир, а след това православни селяни отново съградили манастира; от едно чудо дали и името на манастира на Пречистата - Ватопед. И след това Пречистата заминала заедно с Иоан с кораба за остров Кипър”. - По-нататък Максим Грек разказва за чудесното спасение на това място, в една къпина, на един царски син и превежда думата “Ватопед” като “къпиново място” (Сочинения преп. Максима Грека. Казань. 1862 г., т. III, стр. 111-114. Преосвещеният Чигирински епископ Порфирий в своята “История Атона” (ч. III, Спб. 1892 г.) счита това място в съчиненията на Максим Грек за по-късна добавка от някой преписвач (стр. 453-458).) Вече след Максим Грек атонското предание се появило в книгата “Мисленият рай”, издадена през 1659 година, откъдето го взел и свети Димитрий Ростовски в неговите Чети - Минеи (15 август). Преданието за посещението на Божията Майка на Атон е поетично предадено в стихове, които някои приписват на Черниговския ерхиепископ Филарет, а други - на светогореца Серафим. Поместваме ги тук.
Гора Атонска, гора свята,
аз не познавам твойте красоти,
нито твоя земен рай,
с шумящите под теб води.
Не съм виждал твоя връх,
потънал в облаците като мачта,
не съм усещал топлия ти лъх,
когато залезът в лъчи угасва.
Не съм виждал, горо свята,
твойте стръмнини, скали отвесни
и никога не съм изкачвал
каменистите пътеки.
Да те нарисувам с думи аз не смея,
за тази чудна красота
да съставя песен не умея -
замира тя на мойте уста.
Но едничко само зная
за теб, гора на чудесата,
че ти си тайнствена, прекрасна
и не си далеч от небесата.
И зная кой ти е владетел,
кому си дадена за жребий -
Теб те пази и лелее
Царицата с небесна висота.
Царица дивна,
Царица на всички народи,
Тя, Зорницата Христова,
твоя земен плен е разрушила.
През сумрака на дълбока древност
виждам, грешният, като сега
носи се самотен кораб, а на него
на Царя Дъщерята, тръгнала за Кипър.
Внезапен вятър, вълнува се морето,
и корабът пристава на Атон.
Чули вопъла на кумирите на Аполон,
всички бързат за среща с Мария
и разпознават в Нея тълпите от Атон
Майката на Истинния Бог.
“Тази планина - е казала Небесната Царица -
да бъде Моят жребий.
Простирам отсега десница
и Моят взор ще бди над нея.
И тук ще се излее чудно
благодатта и милостта на Моя Син.
За сегашния живот ще имаш всичко нужно,
а в бъдещия
за теб, атонски жител,
слуга Мой верен, раб Христов,
приготвена е райската обител,
награда за вярата и подвига суров.
Туй място няма да забравя,
за него винаги ще се застъпвам,
и ще ходатайствам за него
пред Моя Син довека.”
На Царицата сладкогласният обет
се сбъдва и се вижда в чудесата.
Тя неразлъчно е с Атон,
явява там пречистия Си лик
и беседва със Своите раби.
Насочва техните съдби,
бди над тях и ги закриля,
докато преминат земните им дни.
[23] Според древно предание Лазар бил на 30 години, когато Господ го възкресил. След това живял още 30 години на остров Кипър, където отишъл поради страх от гонение от страна на иудеите. През 890 г. след Р. Хр. там били намерени светите му мощи.
[24] Съществува древно предание, запазено в актовете на Третия Вселенски Ефески събор, че Пресветата Дева е посетила заедно със свети апостол Иоан малоазиатския град Ефес. Впоследствие там били издигнати храмове в чест на Пресвета Богородица и в един от тези храмове през 431 година бил проведен Третият Вселенски събор, който защитил достойнството на Приснодевата против лъжеучението на Несторий. Това посещение на Ефес, разбира се, е било извършено през време на пътуването до Атон и Кипър.
[25] Св. Дионисий бил ръкоположен от апостол Павел за Атински епископ. След известно време светият мъж пожелал подобно на апостолите да занесе проповедта на Евангелието в други страни и да запечата с кръв и страдания служението си на Христа. Като пристигнал в Галия, той обърнал там множество езичници към християнството и с тяхното усърдие съградил в Париж първия християнски храм, посветен на Пресвета Богородица. Дните му завършили с мъченическа смърт. Паметта му се чества на 3 октомври.
[26] Край отвесните скали в източния край на Иерусалим е разположен дълбок овраг, осеян с гробове: това е Иосафатовата или Кедронската долина. Думата Иосефат на еврейски език означава “Иехова съди”, и затова името на тази долина означава страшния съд. Християните, евреите и дори мюсюлманите гледат на тази долина като на тържествено място на бъдещото велико събитие. От най-древни времена тази долина е била място на народно гробище или гроб на хорските синове. Прахът на несметни човешки поколения и на толкова пъти разрушавания Иерусалим я е засипвал от стръмните височини и е пресушил лъкатушещия през нея поток Кедрон, който е получил името си от еврейска дума, означаваща “чернота”, защото водата му винаги изглеждала черна както поради дълбочината и теснотата на коритото му и стръмните брегове, така и поради сенките на гъстите маслинови дървета, надвиснали над него.
[27] Разказват, че Архангелът се явил на Божията Майка два пъти: петнадесет и три дни преди Нейното успение, като втория път Й връчил райската финикова клонка. На Елеонската планина, недалеч от върха на Възнесението, показват мястото, където Пресветата Дева получила това благовестие.
[28] Филарет Москв. 1, 208 (изд. 1848)